• HABERLER
  • TATVAN
  • Tatvan ve Hizan’daki 1684 Kişi Evde Bakım Hizmetlerinden Yararlanıyor
  • 17-05-2023 20:11

Tatvan ve Hizan’daki 1684 Kişi Evde Bakım Hizmetlerinden Yararlanıyor

Bitlis’in Tatvan ve Hizan ilçelerinde ikamet eden 1684 engelliler birey ile yaşlı birey, Evde Bakım Hizmeti’nden faydalanıyor.

Tatvan ve Hizan’daki 1684 Kişi Evde Bakım Hizmetlerinden Yararlanıyor

Tatvan ve Hizan’daki 1684 Kişi Evde Bakım Hizmetlerinden Yararlanıyor

Bitlis’in Tatvan ve Hizan ilçelerinde ikamet eden 1684 engelliler birey ile yaşlı birey, Evde Bakım Hizmeti’nden faydalanıyor.

Tatvan Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki Engelli Evde Bakım Birimi personelleri, sorumluluk alanlarındaki Tatvan ile Hizan ilçelerinde ikamet eden ve Evde Bakım Hizmeti’nden faydalanmak isteyen engelli bireylerin ve yaşlı bireylerin başvuru dosyalarını inceleyerek ev ziyaretleri gerçekleştiriyor.

Yapılan ev ziyaretlerinde Evde Bakım Hizmeti’nden yararlanmak isteyen engelli ve yaşlı bireylerin genel sağlık durumu gözlenerek, ortamın hijyenik durumu, bakıcının uygunluğu ve hasta için gerekli tüm koşulların sağlanıp sağlanmadığı gibi detaylar inceleniyor. Yapılan inceleme ve komisyonca alınan karar doğrultusunda Evde Bakım Hizmeti uygunluğu onaylanan bakım yükümlüsü, evde bakım desteğinden faydalanmaya hak kazanıyor.

Tatvan’daki engelli ve yaşlı bireylerin evlerini ziyaret ederek dosya durumunun uygunluğunu inceleyen Tatvan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Engelli Evde Bakım Birimi personeli Sosyolog Beste Demir, “Kurum olarak sorumluluk alanımız Tatvan ile Hizan ilçeleridir. Şuan itibarıyla belirttiğim iki ilçemizde toplam bin 684 dosyamız var. Yaptığımız rutin kontrollerde herhangi bir farklı durum olmadığı sürece bu dosya sahipleri evde bakım hizmeti almaya devam edecekler. Aynı zamanda, yapılan müracaatlardan dolayı, bizdeki dosya sayısında günlük artış oluyor” dedi.

Beste Demir, “Vatandaşlar evde bakım hizmetinden yararlanabilmek için öncelikle bakıma muhtaç olan bireylerini hastaneye götürüp engelli sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor. Sağlık raporlarını aldıktan sonra bulundukları il ya da ilçelerin sosyal hizmet merkezlerine müracaat etmeleri lazım. Sağlık raporu ve ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisini geçmiyorsa ve sağlık raporu uygunsa başvuru hakları var. Başvuru dosyalarının evrakları tamamlandıktan sonra uygulama birimine gelen dosya, başvuru yapan birey ve ailelerin ikamet adreslerine gidilerek, oradaki bakıma muhtaç olan bireyin aldığı sağlık raporuyla uygun olup olmadığı, bakıcı olarak belirtilen bireyin bakıcılık görevini yerine getirip getiremeyeceği, ortamın hijyenik durumu ve hasta için tüm koşulların uygunluğunu inceliyoruz ve komisyonca yapılan değerlendirme kararı sonrası uygun görülen dosya sahipleri bu hizmetten faydalanmaya başlıyor” diye konuştu.

Tatvan Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü Engelli Evde Bakım Birimi personeli Sevgül Orak da, “Bakıcı olmak isteyenler öncelikle hastasını hastaneye götürerek sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor. Sağlık kurulu raporu ve gerekli evrakları kurumumuza getirilir. Raporda bizim istediğimiz ilk şart en az yüzde elli engellilik oranıdır. İkinci şart ise, hastanın bakıma muhtaç olması gerekir.  Rapor evde bakım hizmeti için uygunsa haneye gelen gelire bakılır. Hane geliri kişi başı 5 bin 671 lirayı geçmemeli. Hastanın evde bakımı için bakım yükümlüsünün uygunluğu, ortam ve hijyenik durum ile hastanın ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilir olup olmadığını gözlemliyoruz” dedi.

Evde bakım hizmetinden faydalanan Serebral Palsi hastası 40 yaşındaki Levent Güzel’in babası Muzafer Güzel ise, “Tatvan’ın köyünden geldik ve Kültür Mahallesi’nde ikamet ediyoruz. Levent oğlum spastik engellidir. Tedavisi için elimizden ne geldiyse zamanında yaptık. Uzun yıllardır annesi ve kardeşleri kendisiyle ilgi ve alakadar oldular. Elhamdulillah, Levent oğlumuzu nimet olarak bize Allah verdi. Sürekli ilgilenmek gerekiyor. Devlet oğlum için bakıcı olarak annesine destek sağlıyor, alakadar oluyorlar. Allah onunda hayrını kabul etsin. Tatvan Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü’ndeki arkadaşlar sağ olsunlar aralıklarla bizi ziyaret ediyor ve ihtiyaç durumlarını soruyorlar. Devletimiz var olsun, hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Levent Güzel’in annesi Nurtaç Güzel de, “Çocuğum bizim için çok özeldir. Hastalığı ve engelinden dolayı kişisel bakımını kendi başına yapamıyor. Benim 4 çocuğum var ve Levent bizim için çok değerli, Allah’a şükürler olsun iyi ki var. Tatvan Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki Engelli Evde Bakım Birimi’nde çalışanlar aralıklarla bizi ziyaret ediyorlar. Buradaki durumu inceleyip, gerekli desteği sağlıyorlar. Allah onlardan razı olsun, devletimiz hep var olsun tüm sorun ve sıkıntılarımızla ilgileniyorlar” dedi.


Kaynak: Bitlis Bülten / Editör: Servet Taşdemir

HABERE AİT RESİMLER

Etiketler: BitlisBülten
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Servet Reklam İletişim