• 16-09-2019 16:14

Nemrut Dağı’nda zirve yürüyüşü düzenlendi

Vangölü Aktivistleri tarafından, Bitlis’in Güroymak, Ahlat, Tatvan ilçeleri arasında yer alan 2 bin 800 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nda zirve yürüyüşü düzenlendi.

Nemrut Dağı’nda zirve yürüyüşü düzenlendi

Nemrut Dağı’nda zirve yürüyüşü düzenlendi

Vangölü Aktivistleri tarafından, Bitlis’in Güroymak, Ahlat, Tatvan ilçeleri arasında yer alan 2 bin 800 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nda zirve yürüyüşü düzenlendi.

Yürüyüşe katılan dağcılar ve doğaseverler, Nemrut Dağı zirvesindeki Nemrut Kalderası’nın ağız genişliği olan 40 kilometreyi 15 saatte yürüdü. Nemrut Dağı’na tırmanış yapan doğaseverler, zirve yürüyüşü boyunca sol tarafa bakarak Nemrut Krater Gölü’nü, sağ tarafa bakarak Tatvan, Van Gölü, Süphan Dağı, Ahlat, Nazik Gölü, Güroymak, Atatürk Dağı, Bitlis ve Güneydoğu Toros Dağları’nı görme imkanı buldu.

Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü’nü tanıtmak amacıyla “Yeryüzü Cenneti” olarak adlandırılan Nemrut Kalderası'nda doğa yürüyüşü düzenlediklerini belirten Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, "Şuan Nemrut kalderasındayız, 2800 metre yükseklikte ve zirvedeyiz. Dünyanın 8’ici harikası olarak Van Gölü’nü tanımlıyoruz, 9’uncu harikası da kesinlikle Nemrut’tur. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında "Mükemmeliyet Ödülü" alan Nemrut Krater Gölü ve Van Gölü’nü yukarıdan izleme imkanı bulduk. Etrafımızda ayrıca Tatvan, Güroymak ve bunların yanı sıra Ahlat, Süphan Dağı, Nazik Gölü var, hepsini aynı zanda görebiliyoruz. 40 kişi ile birlikte katıldığımız bir zirve yürüyüşü, çanağı komple gezme etkinliği yapıyoruz. Amacımız Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü’nü dünyaya tanıtmak, turizmin ilgisini bölgemize çekmek, buradaki turizm potansiyelini ön plana çıkartmaktır" diye konuştu.

Etkinliğe Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak katılım sağladıklarını ifade eden Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş ise, "Nemrut Krater Gölü’nün güzelliğini her tarafa göstermek ve tanıtımını yapmak adına farkındalık oluşturmak için bir yürüyüş etkinliği yapıyoruz. Burası çok güzel bir coğrafya ve gerçekten her kesin görmesi lasım. Bizim bir sloganımız vardı, ‘Van Denizi’nde yüzmeden ölmeyin’, ikinci sloganımız da şu oldu, ‘Nemrut Krater Gölü’nü görmeden ölmeyin’. Muhteşem bir güzellik buradan aynı zanda sıcak ve soğuk gölleri görebiliyoruz, yan tarafta da Van Gölü var. Burayı turizme kazandırmalıyız, bu güzelliği Türkiye’deki herkesin görmesi lazım" dedi.

Nemrut Kalderası gezisine gönüllü olarak katıldıklarını ifade eden öğretmen Fatma Korkut, "Buraya gelmeden önce bu kadar güzel bir manzara ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Nemrut Krater Gölü’nü şuan kuşbakışı olarak görüyoruz. Dünyanın ikinci ve Türkiye'nin ise en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, çok sayıda ödül almış ve bence ödülleri hak ediyor" diye konuştu.

Tatvan’da öğretmenlik yaptığını belirten Çağlar Uyan da, "Tatvan’ın çevresinde oldukça güzellik var. Bunlardan birincisi Van Gölü ve ikincisi ise Nemrut Gölü. Ayrıca, burası için dünyanın dokuzuncu harikası diyorlar. Gördüğünüz gibi çok güzel bir manzara. Bu doğa güzelliklerinin korunması ve bunlara sahip çıkılması için farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir yürüyüş düzenledik. Bu güzelliklerin tanıtılması ve burada turizmin daha çok geliştirilmesini istiyoruz" dedi.

Diğer katılımcılar ise, Nemrut Kalderası’nda müthiş bir atmosfer olduğunu ve Nemrut Krater Gölü’nün muhteşem bir görüntüye sahip olduğunu belirttiler.

Etkinliğe, Vangölü Aktivistleri ve Van Gölü Doğa Sporları Kulübü üyeleri ile Van ve Bitlis’teki doğaseverler ile dağcı guruplar katılım gösterdi.

Haber Videosu
Etiketler: BitlisBülten
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Servet Reklam İletişim