Kübra Açar

Kübra Açar

Kadına ve Çocuğa Şiddeti Başka Bir Cinayet ve Şiddete Kadar Unutacağız
mail

bitlisbulten@gmail.com

Kadına ve Çocuğa Şiddeti Başka Bir Cinayet ve Şiddete Kadar Unutacağız

Toplum olarak acınası bir durumdayız. Ne yazık ki Çocuk ile kadın tecavüz ve cinayetlerini 3 gün sosyal ağlarda paylaşarak üzülebiliyoruz. Ama sonra…

Her şeye rağmen bu alanda cezaların artırılması ve caydırıcı olması gerekiyor, yoksa kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet gün geçtikçe artmaya devam edecek.

Ama şu da bir gerçek, yasaların uygulanmasında da sıkıntı görülüyor.

İyi halden ceza indirimi uygulanıyor.

İyi hal ne demekse?

En önemlisi de kadın şikâyet için karakola geldiğinde, “karı-koca sorunu, biz karışamayız” diyen polisleri de eğitmek gerekiyor.

2014’ün en önemli tartışmalarından biri, TCK’da cinsel suçlarla ilgili yapılan değişiklik oldu. “Çocukları cinsel istismardan” koruyacağız derken, “hafif cinsel istismar” kavramları icat edildi ve birçok istismarcıya “gizli af” getirildi. Yargı, evlilikte kendisine fiziksel şiddet uygulayan eşine bağıran kadını, “eşit kusurlu” ilan ederek nafaka, tazminat gibi tüm haklarını elinden alan kararlara imza atmaya devam ediyor. Aynı şekilde, kendisine fiziksel şiddet uygulayan erkekten kendini korumak için şiddete direndiği için mücadele eden kadını da, “şiddet uygulamış” sayarak eşit cezalar verdiği oluyor. Oldukça tehlikeli bir süreç bu. Kadınları yargı eliyle de pasifize etmeye çalışıyorlar...

Söylenecek o kadar çok şey var ki ve dahası;

Evlendikten sonra genelde erkeğin ailesi yüzünden evlilik yıpratılıyor ve eften  püften nedenlerden dolayı patlaklar oluşuyor.

Erkekler, aileleri tarafından hep üstün cins olarak yetiştiriliyor. Burada annelere çok büyük görevler düşüyor... “Sen erkeksin, sen güçlüsün, kadın sana itaat etmek zorunda, sana başkaldıramaz, kafasını ezersin” diye yetiştirilen erkek, elbette bu kaba kuvvet eğilimiyle gelişiyor.

Son yıllarda toplumsal yapıda genel olarak şiddetin arttığını da görmeden geçemeyiz.

Tüm toplumsal ve kültürel değerlerimizi kaybettik. İtiraf edelim ki sağlıklı ilişkiler kuramıyoruz, düzgün evlilikler yapamıyoruz, sağlıklı, mutlu çocuklar yetiştiremiyor.

Maalesef bu gibi durumlar daha kötüye de gidebilir. Her bir tecavüzde, her bir şiddet olayında 3 gün insanlarımız ayaklanır sosyal ağlarda kınama paylaşımları yapılır ve daha sonra başka bir habere kadardır.

Her şeye rağmen sevgiyle ve umutla kalın.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.