• HABERLER
  • TATVAN
  • Doğanın Korunmasına Dikkat Çekmek İsteyen Öğrenciler Geri Dönüşüm Malzemelerinden Eserler Yaptı
  • 17-05-2023 18:58

Doğanın Korunmasına Dikkat Çekmek İsteyen Öğrenciler Geri Dönüşüm Malzemelerinden Eserler Yaptı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Saadettin Aka Ortaokulu öğrencileri, doğanın korunmasına, çevre temizliği ve Van Gölü havzasının korunmasına dikkat çekmek amacıyla, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında topladıkları geri dönüşüm malzemelerinden eserler yaparak, okul atölyesinde sergilediler.

Doğanın Korunmasına Dikkat Çekmek İsteyen Öğrenciler Geri Dönüşüm Malzemelerinden Eserler Yaptı

Doğanın Korunmasına Dikkat Çekmek İsteyen Öğrenciler Geri Dönüşüm Malzemelerinden Eserler Yaptı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Saadettin Aka Ortaokulu öğrencileri, doğanın korunmasına, çevre temizliği ve Van Gölü havzasının korunmasına dikkat çekmek amacıyla, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında topladıkları geri dönüşüm malzemelerinden eserler yaparak, okul atölyesinde sergilediler.

Okul binasında “Sıfır Atık Atölyesi” kuran öğrenciler, yaklaşık 3 ay sürdürdükleri çalışmalar kapsamında çevreden topladıkları plastik şişeler ile kapaklar, metal parçaları, sünger, tabak, poşet, tahta, kağıt ve benzeri atık malzemelerden birbirinden güzel eserler oluşturdu.

Amaçları, doğayı korumak, hayvan sevgisi, doğal su kaynakları ve çevre ile göletlerin bilinçsizce kirletilmesine dikkat çekmek olduğunu belirten öğrenciler, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında hazırladıkları eserleri “Sıfır Atık Atölyesi”nde sergileyerek, bu konuda ilçedeki öğrenciler ile velileri daha çok bilinçlendirmek istediklerini söyledi.

Geri dönüşüm malzemelerinden oluşturulan atölyeyi ziyaret eden öğrenciler, öğretmenler ve velilere, yapılan eserler hakkında detaylıca bilgiler veriliyor.

Atölyenin “Sıfır Atık Projesi” kapsamında toplanan geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan eserlerden oluştuğunu söyleyen Saadettin Aka Ortaokul Müdürü Fırat Ölekli, “Van Gölümüz ve çevremizin kirletilmemesine dikkat çekmek amacıyla, okulumuzun teknoloji ve tasarım öğretmeni ile öğrencilerimiz tarafından çalışmalar yapıldı. Yaklaşık 3 ay süren çalışmalar sonucu oluşturulan eserler okulumuzdaki bu atölyede sergilendi. Gördüğünüz gibi bir tabloda Van Gölü ile Nemrut Krater Gölü haritası kapaklarla renklendirilmiş. Burada temiz su ve kirli bölümler anlatılıyor. Diğer bir eser ise Van Gölü’nde yaşayan inci balığı ve suya atılan çöp ile kirlilikten etkilenen canlıların hayat mücadelesi anlatılıyor. Öğretmen ve öğrencilerimizin fikirleriyle buna benzer çok sayıda eser hazırlayıp burada sergilemişler. Amacımız, doğayı ve Van Gölü’nün korunmasına, çevrenin temiz tutulmasına dikkat çekmektir” dedi.

Okulun Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Elif Bozkurt ise, “Biz burada ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında öğrencilerimizle birlikte atık malzemelerden çok güzel eserler ortaya koyduk. Çalışmalarımız, öğrencilerimin tamamen çevreden topladıkları atık malzemelerden oluşuyor. Bu atık malzemeler plastik şişeler, kapaklar, tek kullanımlık tabaklar, atık demir parçaları, atık kağıt ve gazetelerdir. Bu atık malzemelerle yaklaşık 3 ayda öğrencilerimizle beraber çok özverili bir şekilde çalıştık. Öğrencilerimiz hem eğlendiler, hem de bu konuda bilinçlendiler. Bu çalışmamız sadece bir şeyler ortaya koymak değil, hem mesaj içerikli, hem de estetik görünüme sahip olsun istedik. Çevreyi temiz tutmak, doğayı korumak ve doğal su kaynaklarının önemi konusunda insanları bilinçlendirmek istiyoruz. Amacımız, eşsiz güzelliğiyle ve içinde barındırdığı canlı çeşitliliğiyle Van Gölü havzasını korumak yönünde öğrencilerimiz ile bölge halkını bilinçlendirmektir. Çalışmalarımız içerisindeki birkaç eserimizi Van Gölü’nü ve dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan endemik bir balık türü olan İnci Kefali’ni konu alarak oluşturduk. Böylelikle Van Gölümüzün ve içinde barındırdığı canlı çeşidinin korunması yönünde büyük bir farkındalık oluşturduk. Atölyemizde, okulumuz öğrencilerine çevre bilincini oluşturuyoruz. Doğayı ve çevreyi temiz tutmaları yönünde daha çok bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

Atölyede sergilenen eserlerden plastik kapaklarla çizilen Van Gölü ile Nemrut Krater Gölü haritası ve içi atık malzemelerle dolu İnci Kefali heykeli ilgi odağı oldu.

Sergide ayrıca, geri dönüşümde kullanılan tahta, sac ve plastik malzemelerden yapılmış su yüzeyi süpürge aracının maketi de yer aldı.


Kaynak: Bitlis Bülten / Editör: Servet Taşdemir

HABERE AİT RESİMLER

Etiketler: BitlisBülten
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.