Mutki Belediye Başkanı Vahdettin Barlak ile röportaj

Mutki Belediye Başkanı Vahdettin Barlak, Bitlis Bülten’den Kübra Açar’ın sorularını yanıtlayarak, ilçede yapılan çalışmalar ve hayata geçen projeler hakkında bilgi verdi.

Mutki Belediye Başkanı Vahdettin Barlak ile röportaj

Mutki Belediye Başkanı Vahdettin Barlak ile röportaj

Mutki Belediye Başkanı Vahdettin Barlak, Bitlis Bülten’den Kübra Açar’ın sorularını yanıtlayarak, ilçede yapılan çalışmalar ve hayata geçen projeler hakkında bilgi verdi.

1- Bize 2009-2014 tarihleri arasında belediye başkanlığı yaptığınız dönemdeki hizmetlerinizden bahsedermisiniz?

Mutki’de 1989-1994 ve 1994-1999 tarihleri arasında, babam Sedrettin Barlak iki dönem belediye başkanlığı yaptı. 10 yıl aradan sonra 2009-2014 döneminde de ben bir dönem belediye başkanlığı yaptım. Yapılan bu son yerel seçimlerde de halkımız bize teveccüh göstererek bu görevi tekrar bize layık gördüler. Geçen dönem bazı sıkıntılar vardı. Yani içme suyu olmayan, çevre düzenlemesi geri kalmış, alt yapısında hiçbir şey yapılmayan ve tüm hizmetler noktasında bizleri bekleyen sorunlarla karşılaştık. İktidar partimiz AK Parti 2002 yılında kurulduğu günden bu yana gerçekten Türkiye’de devasa hizmetlere imza attı. Bizler seçilen hizmetkarlar olarak, seçilen belediye başkanları olarak, her dönem vatandaşlarımıza vaatte bulunduğumuz projelerimiz vardır. 2009 yılında göreve gelirken bizi bekleyen en büyük sıkıntıların başında içme suyu. Mutki’de içme suyu yok denecek kadar azdı. Biz İller Bankası bölge müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışma yaptık, projelerimizi yönettik. 2013 Nisan ayında 4 yıl süren proje sonunda ilçemize saniyede 28 litre, yani nüfus ölçeğinde nüfusumuzun 5 katına yetebilecek şekilde ve 30 yıl devam edecek kadar içme suyu projemizi gerçekleştirdik. Ardından, alt yapı projesine yoğunlaştık ve eksiklerimizi giderdik. İlçemizde konut ve barınma sıkıntısı vardı. İlçemize yaklaşık 128 TOKİ konutu yaptık. Bunun yanında camisini yaptık, 60 bin metrekare kilitli parke taşı döşeyerek çevre düzenlemesi yaptık. Göreve geldiğimizde ilçemizdeki 4 mahallemizin hiç birinde çocuk parkı yoktu. Biz her mahallede çocuk parkı yaptık. Toplamda 8 adet çocuk parkı yapmış olduk. Ben göreve gelmeden önce hayalim olan bir projem vardı. İlçemiz ile ilgili yeni bir giriş yolu projem vardı. Dönemin milletvekili ve şuan da milletvekillerimiz olan Vakit Kiler ve Cemal Taşar beyefendilerin girişimiyle bu projelerimizi hayata geçirdik. Bu proje ile ilçemiz 1,5 kilometre bir değişim gösterdi. Yeni giriş yolu sayende ilçemiz 1,5 kilometrelik bir caddeye kavuştu. Bizi bekleyen birçok projelerimiz var, İnşallah hepsinin takipçisi olacağız.

2- Belediye tarafından şuan yürütülen projeler hangileridir?

30 Mart 2019 seçimlerinden sonra bizi çok seven ve ziyaretlerde bulunan dostlarımız oldu. Biz çoğuna daha iadeyi ziyarette bulunamadık. Bu teveccühten dolayı ben hepsine şükran borçluyum. Mutki’de bu şerefli görevi yapmak büyük bir gururdur. Belediye başkanlığı, ekonomik imkanlar dahilinde hizmet etmek, insanın hayatında karşılaşacağı büyük zevklerden bir tanesidir. Geçmişten gelen bir borç süreci ve bu borçlardan dolayı hizmet etmekte sıkıntı çekiyoruz. Tabi biz öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize güveniyoruz. Allah’ın izniyle seçim dönemimizde halkımıza vaat ettiğimizi, bu 5 yıllık zaman diliminde gerçekleştirmek adına çok çaba sarf edeceğiz. Şuan süreci başlattığımız alt yapı çalışması var. Pınarbaşı Mahallemiz Tarım Sokakta yaklaşık 1 kilometre, Yeni Mahallede de 1,5 kilometre olmak üzere, diğer sokaklarımızda da 700-800 metre olmak üzere, toplamda yaklaşık 3,5 kilometrelik bir çalışma başlatıldı. Bunun yanında 8 bin metrekare kilitli parke taşı döşemesi ile çevre düzenlemesi işlerimiz oldu. PTT’nin karşısında dar bir yolumuz var ve orda araç trafiği ile yayalar arasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor, İnşallah önümüzdeki hafta bu sorunları çözmeye çalışacağız.

3- Mutki sokaklarında ve etrafta hiç çöp görmedik, bu güzelliği korumak adına nasıl bir temizlik çalışması yürütüyorsunuz?

Belediye olarak mesai kavramımız 7 gün 24 saat ve mesai saatleri içerisinde de ciddi bir efor sarf ediyoruz. Ben telefonumu her gün 24 saat açık tutuyorum ve bende kayıtlı olan, olmayan tüm aramalara cevap veriyorum. 7’den 70’şine kadar her kes arıyor. Buradaki bir öğrencide bile telefon numaram var. Bizim görevimiz ve sorumluluğumuz ile ilgili arandığımız bilinciyle cevap veriyoruz. Temizlik konusuna gelince, malum saat 08:00’de resmi kurumlarımız, okullarımız, esnaflarımızın mesaisi başlıyor. Belediye çalışanlarımız ise saat 06:00’da başlatmış olduğu temizlik çalışmasını saat 08:00’den önce tamamlamış oluyor. Yani çöpler ve temizlik konusu mesai öncesi bitmiş oluyor. Bu ilçe hepimizin, herkes kendi kapısının önünü temiz tutarsa Mutki temiz kalır. Bu konuda arada bizi üzenler de oluyor, yani çöp kovaları boş iken bile çöpünü çöp konteynırlarının içine değil de yanına atanlara denk geliyoruz. Lütfen bu konuda duyarlı olalım ve bu güzel memleketimizi hep birlikte temiz tutalım. Biz, gerek temizlik konusunda, gerek ulaşım ve tüm hizmetler noktasında vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz, vatandaşlarımızın da bizler yardımcı olmalarını istiyoruz. Benim tek derdim, hizmet sürecimde ilçemize güzel hizmetler yapmaktır. Çok güzel bir ilçemiz var. Bitlis nüfusunun 3’te 2’si Mutkililerden oluşmaktadır. Güçlü bir kamuoyumuz var, güçlü siyasilerimiz var, güçlü mülkü idare amirlerimiz var. Ben özellikle bu konuda şanslı bir dönem geçirdiğime ve şanlı bir belediye başkanı olduğuma eminim. Rabbim bu memlekette birliğimizi, dirliğimizi bozmadan, güzel bir şekilde hizmet etmeyi nasip eder İnşallah.

4- İlçenin en öncelikli ihtiyaçları nelerdir?

Adaylık sürecinde hazırlamış olduğumuz kitapçığımızda 20 projemiz var. Küçük projeleri buraya yazmadık. Vaatte bulunduğumuz projelerimiz arasında, geçen dönemde uhde kalan yüksek okul projemiz var. Mutki ilçemiz, ilimiz genelinde yüksekokulu olmayan tek ilçedir. Tabi bu konuyu nüfus kriterine bağlıyorlar. Köyler ile beraber ilçe nüfusumuz şuan 35 bin, ama her seçim döneminde yüzde 90’lara varan destekle iktidarımıza, AK Partimize destek veren bir ilçe ve millet olarak artık yüksekokulun Mutki’nin hakkı olduğunu söylüyoruz. Buradan Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza bu isteğimizi, taleplerimizi haykırıyoruz. Bunun yanında ilçemizin bir düğün salonu ihtiyacı var. Biz bunu ilerleyen zamanlarda yapacağız, proje olarak gerçekleştireceğiz. Tüm projelerimizi hazırlayıp Ankara’ya sunacağız ve Allah’ın izniyle kültür merkezi, yüksekokul, düğün salonu, kentsel dönüşüm ve diğer projelerimizi hayata geçirmek için çalışacağız. Geçen ay hazırlamış olduğumuz küçük sanayi sitesi projemiz Kalkınma Bakanlığı’nda onaylandı. Bu hususta Bitlis Belediye Başkanımız Nesrullah Tağlay’a teşekkür ediyorum. Çünkü, bu süreci biz beraber yürüttük. Sayın Milletvekillerimiz Vakit Kiler ile Cemal Taşar beyefendilere şükranlarımı sunuyorum. Bizim bütün çabamız bu memlekette taş üstüne taş koymak. Bu projelerimizin yanında, büyük bir mesire alanı, bir millet bahçesi projem olacak, bir seyir tepesi projesi, çocuk kreşi projem var, yani bu kitapçığımızdaki 20 projemiz var. Kitapçıklarımızı vatandaşlarımıza ulaştırdık. Tüm bilgiler bunda mevcuttur. Allah’ın izniyle bu projelerimizi ilçemizde gerçekleştireceğiz.

5- Bu projeler arasında son birkaç ay içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz projeniz var mı?

Belediye benimle projesi, başkan mahallemizde projesi, özellikle çevre düzenlemesi projelerimiz, alt yapı projelerimiz, yani demin anlattığımız projelerimizin 4’te bir oranındaki kısmını ilk 6 aylık dönemde gerçekleştirdik. İnşat sezonu belli Nisan ayının 15’inde başlar Kasım ayının 15’inde soğukların etkisiyle son bulur. Biz de bu tarihler aralarında projelerimizi gerçekleştireceğiz. Geri kalan projelerimize de seneye devam edeceğiz. Belediye hizmetlerimiz ise yıl boyunca aralıksız devam edecek, yaz ve kış sezonunda gerek duyulan çalışmalar aksatılmadan sürdürülecek.

6- Kış mevsimi için başlatmış olduğunuz çalışmalar var mı?

Bitlis’in karı havada kalmaz diye bir tabirimiz var. Geçmiş yıllara baktığımızda kış şartlarımız gerçekten zorlayıcı ve çetin geçmektedir. Biz geçen dönemde de Elhamdülillah tecrübe ve deneyimlerimizden yola çıkarak 4 mahallemizle ilgili karla mücadelede etkin bir şekilde çalışma yürüttük. İş makinelerimiz var ve fazlasına ihtiyaç duyulduğunda, karayolları veya kaymakamlığımızın öncülüğünde ilçe özel idare imkanları içerisinde iş makineleri marifetiyle kar temizleme çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Karna mücadelede geçmiş dönemlerde hiçbir sıkıntı çekmedik ve İnşallah bu dönemde de her hangi bir sıkıntı çekmeyi arzu etmiyoruz. Geceler dahil olmak üzere 7 gün 24 saat bütün yollarımızı kış ayları boyunca açık tutmak ile ilgili planlarımız hazır.

7- Başkanım, sorduğumuz sorulara veya konuşmalarınıza eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Basın gerçekten olmazsa olmazımızdır. Yerel ve ulusal basındaki tüm arkadaşlarımıza, sesimizi duyurmaları ve çalışmalarımıza ortak olmaları konusunda teşekkür ediyorum. Ayrıca ilimiz ve ilçelerimizin tanıtımına da büyük katkılarınız var. Geçmiş dönemlerde Bitlis TV vardı ve sonradan kapatıldı. İnşallah kısa sürede tekrar açılması planlanıyor ve Bitlis’e faydalı olur. Bizim amacımız memleketimize, ilçemize ve halkımıza güzel hizmetler yapmaktır. Seçim sürecinde yanımızda olan veya olmayan, bize oy veren vermeyen herkesin iradesine saygı duyan birisiyim. Sandığın kaybedeni yoktur, kazananı halkımız olmuştur. Biz tüm halkımızın hizmetkarıyız, herkese kapımız sonuna kadar açıktır, herkesin başımız üstünde yeri vardır. Mutki’de herkes akraba ve kardeştir, bizde ayrıştırma veya ötekileştirme diye bir siyasi anlayış yoktur, aksine huzur ve kardeşliği pekiştirmeye yönelik çabalarımız var.

Haber Videosu
HABERE AİT RESİMLER

Etiketler: BitlisBülten
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Servet Reklam İletişim