Servet Taşdemir

Servet Taşdemir

Özel Okullar İle Devlet Okulları Arasındaki Tek Fark Sanırım PARA!
mail

bitlis13haber@gmail.com

Özel Okullar İle Devlet Okulları Arasındaki Tek Fark Sanırım PARA!

Öyle ki, bazı özel okullar eğitim öğrenim ücretlerinde indirime gidiyor. Bence özel okullar ile devlet okulları arasında hiçbir fark yoktur. Aksine devlet okulları daha disiplinli, daha donanımlı ve eğitime daha çok önem veren kurumlardır.

Her özel okul, her devlet okulundan daha iyi eğitim verecektir diye bir kural yoktur. İyi bir devlet okuluysa eğitim kalitesinden şüphe duymanıza gerek yoktur. Sonuçta her iki okul da aynı müfredatı okutuyor.

Ailede her iki ebeveynin çalıştığı durumlarda, özel okullar eğitimin yanında çocukların boş zamanlarıyla ilgili beklentileri destekliyor. Bunu fark olarak görüyorsanız tabi ki. Günümüzde, devlet okulları eğitim öğretimin yanında çocukların sosyal aktivitelerine ve sanatsal çalışmalarına da çok önem veriyor.

Çocuklarını devlet okulunda okutmaya başlayan bazı ailelerin temel kaygısı iyi bir öğretmen bulmaktır. Ancak devlet okullarında çok deneyimli öğretmenlerin bulunduğu bir gerçektir. Özellikle yeni okula başlayacak çocuklar için özel okul mu, devlet okulu mu sorusu önem teşkil etmektedir. Bu nedenle aileler seçim yaparken olabildiğince kapsamlı düşünmeli, uygun koşullar altında seçim yapmalıdırlar.

Özel okullar tarafından bakıldığında, ailelerin ünlü ve herkesçe bilinen marka olmuş özel okulları tercih etmeleri sadece bu özelliğe sahip olduğu için o okulu seçmeye yetmemelidir. Bazen iyi bir okul markası olarak görülen kurumlar, şubelerinin bulundukları il hatta ilçelere göre kalite bakımından değişkenlik gösterebilir. Veliler, bunu göz önünde bulundurarak her şeyi derinlemesine kontrol etmelidir.

Devlet okulları açısından bakıldığında ise, genel olarak devlet okullarının adı çok duyulmamakta ve reklama odaklanmadığı için nadir bir şekilde bilinen, ama başarısı ve eğitim kalitesi ön planda olan çok sayıda devlet okulları bulunmaktadır. Adı duyulmamış birçok devlet okulunun iyi bir eğitime sahip olduğu da gözlemler arasında yer alır. Devlet okullarının başarı durumu, okulun tanınmış olmasını gerektirmeden de ortaya çıkabilmektedir.

Özel okullar kimi zaman kolej kavramıyla bağdaştırılmakta, kimi zamanda ayrı tutulmaktadır. Bazı okulların özel okul diye geçmesi, bazılarının ise kolej olarak geçmesi genel olarak aralarında fark olduğunu düşündürse de, aslında hemen hemen aynı anlamlarda kullanılan kelimelerdir.

Yazımın en başında belirttiğim gibi, özel okullar ile devlet okulları arasındaki tek fark para, o da şu günlerde indirimde..

Dünyada eğitim sisteminin en iyi olduğu bir ülke bakanının sözü “Eğitim ticaret değildir.”

Tatvan’daki özel okulları görüyoruz, bazılarının doğru düzgün yolu bile yok. Özel okul düşünenler bence okulun fiziki yapısı, eğitim kalitesi, ücretlendirme, öğretmenlerin tecrübeleri, öğrencilerin başarı oranı, veli ve öğrenciye olan ilgi alaka, idarecilerin toplumsal iletişimi ve benzeri tüm ayrıntıları araştırması gerekiyor.

Bu anlattıklarım benim düşüncelerim, siz yine de araştırmanızı iyi yapın.

Kalın sağlıcakla..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.