Remzi Oto

Remzi Oto

Beşeri Sermaye ve Bitlis
mail

remzi.oto@yahoo.com

Beşeri Sermaye ve Bitlis

Değerli okurlar; Bitlis ili, bulunduğu bölgenin ve Türkiye’nin sayılı geri kalmış illeri arasında yer almaktadır. Gerek ekonomi, eğitim, sağlık ve insani gelişim altyapısı gerekse insan niteliğinin artırılması için yörenin gerçek zenginliği olan beşeri sermayesinin durumu ve niteliğinin artırılması yönünde biran önce somut adımların atılması ve gereken çalışmaların başlatılması gerekmektedir. Bitlis ilinin tarihte önemli bir hanlık ve zengin bir kültüre sahip olmasının yanında ipek yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olması, geçen süreç içinde ise, çok geri kalmış bir konuma gelmiş olduğunu maalesef görmekteyiz. Dolayısıyla bu gerçekler doğrultusunda Bitlis ilinin diğer şehirler içinde farklı bir konumda değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bitlis ili, oldukça genç bir nüfus potansiyeline sahip olmasına rağmen, beşeri sermaye açısından çok zayıf ve yetersiz bir düzeydedir. Bunun için, kamu altyapı yatırımlarının artırılması, özel sektör yatırımlarının teşvik edilmesi, istihdam üzerinden alınan vergi, prim ve işveren payı gibi mali yüklerin düşürülmesi, ihtiyaç duyulan niteliklerde kalifiye eleman yetiştirilmesi ve genç nüfusun nitelikli hale getirilmesi gerekmektedir.

Bitlis’te işverenlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda yetişmiş eleman bulma sıkıntısı yaşanmaktadır. İhtiyaç duyulan niteliklerde kalifiye eleman yetiştirilmesi için mesleki eğitim, iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarının uygulamaya konulması gerekmektedir. Eğitimini bitirmiş, sertifika almış personelin iş hayatına daha kolay atılabilmesi ve işe yerleşmesi için aracılık yapılmalıdır. Ayrıca yatırımcıların bu personeli çalıştırması için de destek politikaları benimsenmelidir.

Yıllar itibariyle Bitlis ilinde eğitim, sağlık ve diğer altyapı harcamalarındaki artışa rağmen; insani gelişme seviyesi, eğitim düzeyi, sağlık altyapısı, beşeri sermayenin niteliği ve gelişme noktasındaki bazı olumsuzluklar nedeniyle gelişmiş iller seviyesine ulaşamadığı görülmektedir. Bu yüzden, eğitim ve sağlığa yapılacak yatırım ile beşeri sermayenin niteliğinin arttırılması gerekmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.